721 122 122

(Po-Ne 8:00 – 20:00)O2 Internet

Internet na chatu

5G internet na doma

O2 TV

Blog

Víte, jak funguje 5G internet a kde ho objednat?
Nová mobilní síť páté generace nese zkrácený název 5G. Zbrusu nový 5G internet poskytuje vysokorychlostní bezdrátový přístup. Je to další generace po 4G, která byla dříve vyvinuta za účelem poskytnutí ještě rychlejší a spolehlivější síť pro připojení k internetu.

Obsah článku

Jak vlastně celá 5G síť funguje?

Jaká je rychlost 5G internetu

5G internet vs 4G

Balíčky O2 internetu pro každého

Jak získat 5G internet

Shrnutí na závěr
 

Jak vlastně celá 5G síť funguje?

5G síť se zavádí tak, aby poskytovala vysoké rychlosti a snížila latenci neboli časové prodlevy mezi odesíláním a přijímáním dat. Díky tomu naši zákazníci získávají nejvyšší možnou kvalitu videa, naprosto plynulé hraní online her a bezproblémový chod dalších aplikací, které vyžadují vysokou propustnost dat. Když se 5G internet vyvíjel, byl kladen důraz na to, aby podporoval vysoký počet připojených zařízení na „jednom místě“. A to samozřejmě bez jakýchkoliv špatných vlivů na kvalitu připojení.

Aby mohla takto síť 5G bezproblémově fungovat, jsou používána nová frekvenční pásma, včetně vysoce frekvenčních pásem v milimetrových vlnách (mmWave). Tyto vlny mají jak dobrou, tak i špatnou vlastnost. Díky těmto vlnám je možné získávat vysokou přenosovou rychlost. Bohužel mají tyto vlny krátkou dosahovou vzdálenost.

Aby se 5G internet dobře šířil, je třeba instalovat velké množství „malých základen“. Díky tomu jsou signály přenášeny přes mnoho menších antén v blízkosti připojených zařízení. Celý tento koncept má zajistit lepší pokrytí a vyšší propustnost.

Jakou rychlostí 5G internet disponuje?

5G internet s sebou přináší vysokou přenosovou rychlost, kterou odhadujeme až na 10 Gbps. Je to zhruba taková rychlost, jako když posíláte emailem rodinné fotky:
– pomocí sítě 3G budete fotky odesílat klidně i 20 minut,
– pomocí sítě 4G se vám ten samý soubor podaří poslat za 5 minut,
– internet 5G vám všechny fotky odešle okamžitě.

banner 5G internet benefity O2

5G internet dále umožňuje ještě rychlejší komunikaci 5G přístrojů mezi sebou, a to řádově v jednotkách milisekund. 5G síť byla vyvíjena široko kapacitně, díky tomu zvládne bez problému obsloužit miliony lidí a připojených přístrojů na relativně malé ploše najednou. Tím se značně posílí stabilita internetového připojení. Tyto super vlastnosti umožňují 5G síti fungovat decentralizovaně, do jisté míry bez závislosti na operátorovi.

Poprvé byl 5G internet spuštěn do komerčního provozu v roce 2019 v Jižní Koreji. Nová síť začala přicházet do České republiky teprve v roce 2020. O rok později už O2 5G internet začal nabízet svým zákazníkům.

5G internet antény

Aby se 5G internet dobře šířil, je třeba instalovat velké množství „malých základen“.

5G internet vs původní 4G

Mobilní síť 5G nám oproti původní 4G přináší hlavně tyto pokroky:

Výrazné navýšení rychlosti: 5G síť je schopna poskytnout vysoké přenosové rychlosti až do 10 Gbps, zatímco 4G poskytuje pouhé 1 Gbps.

Nižší latence: Doba, po kterou se data přenášejí mezi zařízeními, je kratší. To je důležité pro aplikace vyžadující rychlé odezvy.

Změna v pokrytí: 5G internet je navržen tak, aby podporoval vysoký počet připojených zařízení na relativně malém prostoru.

Nová frekvenční pásma: Pro své šíření používá 5G síť nová frekvenční pásma, včetně vysoce frekvenčních pásem mmWave. Právě díky nim je zaručená vysoká přenosová rychlost. Bohužel s menším dosahem.

Jiný koncept fungování: 5G internet se spoléhá na koncept „množství malých základen“, kdy jsou signály přenášeny přes mnoho menších antén. To zaručuje lepší pokrytí a vyšší propustnost.

A jak získáte 5G internet?

Abyste mohli využívat nejrychlejší připojení pomocí 5G, budete potřebovat:

 1. Poskytovatele služeb – stačí se odkázat na stránku: O2 5G internet
 2. Modem/router – doporučujeme náš O2 5G box s nejlepší generací Wi-Fi 6
 3. Podporující zařízení
5G internet modem

S námi ve vaší domácnosti rozjedete 5G internet snadno a rychle díky modemu „O2 5G Box“.

Zbrusu moderní designový modem O2 5G Box umí zprovoznit 5G internet ve vaší domácnosti nebo kanceláři levou zadní. Obejdete se bez stavebních úprav, vrtání, kabelování, bez návštěvy technika! Modem zapojíte do zásuvky. To je celé:

 1. Vybalíte modem z krabice (součást balení je i stručný návod).
 2. Ve vašem interiéru umístíte modem nejlépe na okenní parapet pro co nejlepší signál.
 3. Modem zapojíte do zásuvky.
 4. Do modemu se vám začne stahovat nejnovější firmware (může trvat až několik minut).
 5. Během procesu stahování se modem může několikrát restartovat.
 6. Jakmile budou svítit všechny diody, tak máte hotovo.

Náš modem je vybavený nejmodernějším bezdrátovým připojením Wi-Fi 6. Díky tomu budete moct O2 5G internet používat bez jakéhokoliv zpomalování. Wi-Fi 6 umožňuje používat stabilní internet i za nepříznivého počasí nebo s vysokým počtem připojených uživatelů.

O2 5G internet na doma již od 299 Kč měsíčně:

5G internet banner

Shrnutí na závěr

5G internet přináší výrazné zvýšení přenosové rychlosti, vyšší stabilitu připojení a zrychlení komunikace 5G zařízení mezi sebou navzájem. Díky těmto vlastnostem 5G sítě se rychle rozmáhá trend tzv. chytrých domácností. Už v roce 2019 u nás mělo pět a více připojených chytrých zařízení až 30 % domácností. Díky snadné instalaci přes software v mobilním telefonu a nástupu sítě 5G, je chytrá domácnost snadněji nastavitelná a je na dosah každému. O chytré domácnosti si ale více povíme příště.

Speciální nabídka jen po telefonu

Nechte nám na sebe číslo. Zavoláme vám a se vším poradíme.

  Kliknutím na „Zavolejte mi“ souhlasíte s tím, že budete kontaktováni s obchodní nabídkou.
  Více o ochraně soukromí.