Je šest hodin ráno a budík nám zazvonil o celou hodinu dříve než obvykle. My už ale víme, že tohle není žádná chyba, ale jen promítnutí našeho rozvrhu z mobilního telefonu, protože jsme si minulý týden naplánovali rodinný výlet. Sotva vylezeme z ložnice, chytrá domácnost už pracuje, slyšíme totiž, jak se nám napouští vana na našich oblíbených 50 stupňů a z okna vidíme, jak se nám právě dobil elektromobil z našich větrných turbín na střeše.
Po užitém výletu se vracíme domů a naše ratolest si stěžuje na rýmu, ale protože víme, že naše chytrá domácnost a zdravotní senzory rozpoznaly tento problém již ráno, a dokonce jej na nás upozornili, tak víme, že již cestou domu nemusíme nikam zajíždět, protože léky na nachlazení jsou již dávno objednány.
Toto není úryvek ze sci-fi filmu, ale ne příliš vzdálená budoucnost chytré domácnosti.
Obsah článku
Co je to vlastně ta chytrá domácnost?
5G internet a chytrá domácnost
Je chytrá domácnost naše budoucnost?
Má chytrá domácnost své stinné stránky?
Co je to vlastně ta chytrá domácnost?
V zjednodušeném slova smyslu můžeme za chytrou domácnost neboli smarthome označit ty domácnosti, jenž využívají navzájem komunikující spotřebiče, topení, klimatizaci, osvětlení či dokonce bezpečností systémy, které dokáží do určité míry fungovat i bez nás.
Do chytré domácnosti dnes již patří ale i různí asistenti, kteří dokáží naslouchat našim povelům a dokáží nám tak usnadnit každodenní život. Potřebujete si vytvořit nákupní seznam a nemáte po ruce papír? Chcete pustit stopky při cvičení a k tomu si pustit oblíbenou hudbu bez toho, aniž byste museli přestat se svým koníčkem? Tak pro asistenty tyhle úkoly již v dnešní době nepředstavují žádnou výzvu.
Přemýšlíte o chytré domácnosti? Tak určitě budete chtít, aby její obsluha byla co nejplynulejší a bez žádných výpadků. Chytrá domácnost nejlépe funguje s mobilní sítí páté generace. Jsme poskytovatelé připojení internetu, úzce spolupracujeme s operátorem O2, který se v posledních letech stal vítězem testu ČVUT.
Nejspolehlivější 5G O2 internet na doma
O to rychleji se dostáváme do doby, kdy takový asistent bude umět reagovat i na neočekávané situace jako je například již v úvodu zmíněné nachlazení. Samozřejmě takoví asistenti hledí už i na bezpečnost našeho bydlení a dokáží se starat o kamerové systémy či o elektronické zámky na dveřích, pokud bychom omylem třeba nechali při odchodu do práce odemčeno.
Právě po chytrém zabezpečení roste v posledních letech poptávka nejvíce a je tak vstupní branou do chytré domácnosti. V dnešní době ale o první místo z pohledu popularity bojuje s technologiemi managementu energií. Pod touhle technologií si můžeme například tedy představit termostat, který dokáže regulovat teplotu na základě rozpoznání pohybu v jednotlivých místnostech.
Tyto technologie nám v době energetické krize tak mohou potenciálně ušetřit nemalé náklady, které bychom mohli například vynaložit na rodinnou dovolenou, na kterou bychom mohli jet bez stresu, protože se nám o naši domácnost postarají opět, ještě do nedávna nepředstavitelná, chytrá domácnost.
Moderní modem O2 5G box svým vzhledem nijak nenaruší design vašeho interiéru. Vaše chytrá domácnost si tak zachová svou eleganci.
Je chytrá domácnost naše budoucnost?
Dle některých odborníků se přibližně v horizontu deseti let takováto chytrá domácnost, od ovládání světel hlasovým povelem, dostane do situace, kdy jim nové technologie již zcela umožní ponoření se do internetových věcí (IoT).
Za pomocí umělé inteligence se tak takové nejchytřejší domy či byty budou schopny učit se o svých majitelích a na základě jejich zvyklostí dokonce předvídat, jak je již zmíněno v úvodu, jejich potřeby. Nelze taktéž opomenout vývoj a inovace v oblasti robotiky a schopnosti analyzování shromážděných dat. Pomocí takové inovativní robotiky nám taková domácnost bude moci nabídnout pomocnou ruku při úklidu, vaření nebo v dalších činnostech, o kterých jsme si mysleli, že kromě nás nikdo nezvládne.
Naopak schopnost efektivně analyzovat shromážděná data o nás, nám pomůže proměnit naše bydlení ve skutečně chytrou domácnost. V konečném důsledku se tak klidně může stát, že technologie chytrého bydlení budou v budoucnosti stejně nezbytné, jako do nedávna ještě zbytná elektřina.
Předpokládá se, že se ale v příštím desetiletí v rámci chytrých domácností a jejich technologií dostanou do popředí takzvané „health applications“. Pod takovým pojmem si lze tedy představit software spolupracující s kamerovým a senzorovým systémem, který nám bude schopen navrhovat alternativní možnosti stravování kupříkladu v momentě kdy rozpozná, že z ledničky až moc často upíjíme sladké limonády.
Chytrá domácnost bez připojení k 5G síti nemusí fungovat nejlépe.
Poraďte se s námi a poptejte O2 5G internet ještě dnes!
Obdobné aplikace se nám taktéž budou starat o naše lékařské předpisy, které v kombinaci s naší domácí lékárničkou zaručí, že si už nikdy nezapomeneme vzít nebo dokonce koupit náš důležitý medikament. Takovéto aplikace se ale mimo nás budou starat i o samotný dům či byt, kdy zabudované senzory budou moci kontrolovat stav jednotlivých potrubí přičemž nás dokáží včas upozornit na problém, který by se při pozdějším odhalení mohl prodražit. To samé platí o různých škůdcích, které případně dokáže zachytit nebo dokonce sám deratizovat.
Má chytrá domácnost své stinné stránky?
Chytrá domácnost má ale i svou stinnou stránku, a tím je hackerské napadení či možnost zneužívání osobních dat. Další nevýhodou je samozřejmě možnost různých softwarových chyb, bez kterých se nové technologie jen těžko dokáží zlepšovat.
Tyto důvody tak stále u spousty lidí vyvolávají k chytrým domácnostem negativní postavení. Na druhou stranu se stále většími investicemi a získáváním zkušeností dospíváme k tomu, že se většina těchto problému dříve nebo později, alespoň do určité míry, eliminuje.
Pozitivním přísunem jsou i různé vládní regulace, kdy kupříkladu již v roce 2019 předložil senátor Mark Warner za Virginii návrh zákona, jenž by měl vládu USA přimět ke stanovení minimálních bezpečnostních požadavků na chytrá zařízení používaná federálními úřady. Tyto požadavky by se tedy v budoucnu mohli stát standardem i pro celé odvětví a mohli by tak ještě urychlit samotný vývoj těchto technologií, protože bez podpory vládních institucí se konec konců tato technologie neobejde.